کاشت بذر کاکتوس

کاشت بذر کاکتوس

کاشت بذر کاکتوس
هدف از تهیه این مقاله که حاصل چندین سال تجربه و آزمون و خطا و موفقیت و شکست است ارائه ی شرایط مطلوب برای کاشت بذر کاکتوس های مورد علاقه ی شماست.
آماده دریافت پیشنهادات و تکنیکها و جزئیاتی برای کاشت از طرف شما کاربران گرامی هستیم.
ما در این آموزش نکات اصلی مربوط به کاشت بذر کاکتوس را تهیه کرده ایم و همچنین توصیه هایی برای بهتر جوانه زنی و جلوگیری از بروز اشتباهات رایج را نیز در این مقاله گنجانده ایم.

معرفی
شاید تصور اکثریت بر این باشد که بذر انواع کاکتوس در هر شرایطی قادر به جوانه زدن و رشد کردن است در حالی که چنین نیست و باید شرایط مطلوب زیست محیطی فراهم باشد تا بذرها فعال شده، باز شوند و ریشه و جوانه بزنند و بیشترین بازده از کاشت به دست آید.

بخش اول شرایط محیطی
برای جوانه زدن، بذر نیاز به شرایط خاصی از جمله رطوبت، دما، تهویه هوا، خاک، مدت زمان و شدت نور و سن بذر (مدت زمان برداشت بذر که همان تازه بودن و کهنه بودن بذر است)

رطوبت: اولین عامل شرایط محیطی بذر میزان رطوبت محیط کشت میباشد که باید بالای هشتاد درصد باشد.

umidita

 

درجه حرارت و دما: در طول روز درجه حرارت تقریبا بین  ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد و در شب بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

درجه حرارت و دما

 

تهویه هوا: بهتر است که توده های هوای در جریان وجود نداشته باشد.

تهویه هوا

 

روشنایی و شدت نور: بهتر است از نور طبیعی و نور آفتاب بین ۳ تا ۴ ساعت استفاده شود در صورت عدم دسترسی از نور مصنوعی نیز میتوان استفاده کرد.

روشنایی و شدت نور

 

سن بذر: طبق تجربه و مطالعات انجام شده بذرهایی که تازه هستند و دو سال از برداشت آنها میگذرد و یا در آخرین فصل رشد برداشت شده اند جوانه زنی و کیفیت بسیار بالایی دارند نسبت به بذرهایی که مربوط به پنج سال قبل هستند.

سن بذر

تکثیر بذر با محیا کردن این شرایط در هر فصلی از سال امکان پذیر است.

بخش دوم خاک
در شرایط محیطی به این نکته اشاره شد که برای جوانه زنی حفظ رطوبت بسیار بالا لازم است، با توجه به اینکه در خاک غنی مواد آلی وجود دارد احتمال قارچ زدن بستر با این رطوبت بالا وجود دارد ، برای به حداقل رساندن قارچ زدگی بستر باید خاک را ضد عفونی کرد که روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد.
روشهای ضدعفونی عبارتند از:
الف) قرار دادن خاک در فر به مدت یک ساعت در دمای ۷۰-۸۰ درجه سانتی گراد
ب) قرار دادن خاک در مایکروفر به مدت ده دقیقه در درجه ی حداکثر توان
ج) استفاده از محلول قارچ کش به صورت شستشوی کامل خاک
(به این صورت که در یک سطل یا ظرف بزرگ قارچ کش با دز استاندارد تهیه کرده و خاک کشت را در آن ریخته تا کامل ضد عفونی شود)

ترکیب خاک
در ترکیب موثر خاک نظرات و روشهای بسیاری وجود دارد، هدف نهایی بدست آوردن یک ترکیب با یک ساختار خوب از نظر نفوذپذیری هوا و آب میباشد، طبق آخرین متد کاشت که مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته برای کاشت بذر اکثر گونه های کاکتوس ترکیب خاک ۳۰%پرلیت، ۷۰% پیت ماس میباشد.

بخش سوم تحریک و جوانه زنی بذر
روشهای که در ادامه به آن میپردازیم جهت فعال کردن بذر و تحریک جوانه زنی بذر میباشد، به اصطلاح با این روش ها بذر را از حالت خواب بیرون می آوریم.
ما در مورد جزئیات طبقه بندی، تیغ زنی و اسیدی شدن به طور خلاصه مطالبی را گردآوری کرده ایم به شرح زیر:

طبقه بندی

طبقه بندی در طبیعت، بذرهای کاکتوس که معمولا در اواخر تابستان رسیده اند  به طور معمول در فصل پاییز در اثر عوامل طبیعی بر روی زمین ریخته میشوند و تا فصل بهار در خاک باقی میمانند و در این مدت سرمای زمستان نیز سپری شده و بذرها دوره ی خواب خود را طی کرده اند. به این ترتیب ما نیز باید شرایطی همچون طبیعت برای بذرهایی که تازه از گیاهان خود گرفته ایم فراهم کنیم، برای اینکار بذرها قبل از انجام کاشت در یخچال بین دمای ۱ درجه سانتی گراد تا ۴ درجه سانتی گراد به مدت دو ماه نگهداری میکنیم.

طبقه بندی

تیغ زنی
این سیستم برای نرم کردن دیوار بیرونی بذرهایی که لایه ی سفت دارند به کار میرود به طوری که با نرم شدن ویا از بین رفتن این لایه به راحتی رطوبت به هسته میرسد و جوانه زنی راحتتر صورت میگیرد. همچنین بذرهای پوشش سخت باید برای مدت دو روز در آب گرم یا سرکه قرار داده شود و یا با یک سوزن و یا سنباده نرم خراش هایی روی بذر ایجاد کرد.

تیغ زنی

 

اسید سازی
در بعضی موارد میتوان از اسیدهای طبیعی استفاده کرد، به این صورت که به مدت چند دقیقه روی بذرها آب اسیدی، آب لیمو اسپری میشود و بعد از انجام این عمل بذرها باید خشک شوند.

اسید سازی

 

لازم به ذکر است که برای بذرهایی همچون نخل ماداگاسکار و اپونتیا بذرها باید به مدت بیست و چهار ساعت در آب ولرم گذاشته شوند.

بخش چهارم کاشت بذر کاکتوس
دقت شود گلدان یا ظرف کشت حتما باید زهکشی شده باشد برای خروج آب و یا قارچ کش اضافی از بستر کشت.
خاک ضد عفونی شده (طبق دستور بخش دوم) را در ظرف کشت ریخته اگر برای ضد عفونی از روش سوم یعنی قارچ کشی بستر استفاده شود، در صورتی که قارچ کشی با دز استاندارد باشد پس از صاف کردن و خارج شدن آب اضافی از بستر میتوان بذر ها را روی سطح بستر کاشت، در صورتی که قارچ کش با دز بالا تهیه شده باشد بعد از گذشت بیست و چهار ساعت و آبشویی سطح بستر اقدام به کاشت شود.

برای بذرهای ریز (ابعاد ۱ میلی متر) بعد از پاشیدن بذرها لازم نیست که روی بذرها پوشیده شود. با اسپری مقداری آب بر روی بذر آب پاشی شود.

برای بذرهای متوسط (ابعاد بین ۱ تا ۳ میلی متر) حدود یک میلیمتر ماسه دانه ریز (نه خاک) ضدعفونی شده روی بذرها ریخته شود سپس با اسپری آبپاشی شود.

برای بذرهای بزرگ (بیش از ۳ میلی متر) پوششی از ماسه ریز ضدعفونی شده (نه خاک) برابر ضخامت بذرها روی بذرها ریخته شود سپس با اسپری آبپاشی شود.

برای بذرهایی مانند بذر نخل ماداگاسکار که از لحاظ ظاهری شبیه به تخمه آفتابگردان هستند به صورت عمودی به طوری که دو سوم بذر در خاک فرو برده شود و نوک باریک آن رو به بالا و بیرون بماند، کاشته میشوند.

بذرهای مستطیلی مثل بذر آدنیوم به صورت افقی کاشته میشوند.

در دو ماهه اول باید همیشه بستر مرطوب باشد در صورت خشک شدن بستر کشت، جوانه زنی متوقف میشود.
در صورتی که تمامی موارد ذکر شده به درستی انجام گیرد جوانه زنی برای بعضی گونه ها (مثل آستروفیتوم، استاپلیا) پس از ۳_۴ روز و برای سایر بذرها پس از ۱۲_۱۴ روز صورت میگیرد. برای بعضی از گونه ها مثل اپونتیا یا اچینوهوریزانتالینوس پس از یک هفته و حتی یک سال جوانه میزنند، در این صورت اگر پس از یک ماه هیچ نشانه ای از جوانه زدن وجود نداشت، بستر باید به مدت یک هفته خشک نگه داشته شود سپس بذرها را برداشته، شسته شوند و مجددا فرایند کاشت صورت گیرد.

قسمت پنجم نگهداری از جوانه ها
جوانه های بذر همانند تمامی موجودات زنده در مراحل اولیه بسیار حساس هستند.
جوانه های تازه ضعیف هستند و به راحتی تحت تاثیر شرایط نامناسب قرار میگیرند. در این مرحله از رشد باید توجه بیشتری شود، در ادامه به بیان یک سری راهنمایی مفید برای از بین بردن و یا به حداقل رساندن خطرات میپردازیم.

هوادهی: زمانی که تمامی بذرها سبز شدند، پس از گذشت دو الی سه ماه به تدریج هوادهی شود.
رطوبت: رطوبت محیط باید به تدریج کاهش یابد. اگر شرایط مطلوب برای جوانه زنی رطوبت نزدیک به ۸۰٪ است، در این مرحله باید آن را به ۵۰-۶۰٪ محدود کرد.
نور: هیچ قانون ثابتی وجود ندارد، اما مشاهده جوانه ها به ما کمک خواهد کرد که مقدار روشنایی کم است یا زیاد. اگر رنگ گیاه متمایل به رنگ صورتی یا قرمز است احتمالا روشنایی بیش از حد بالا است، در صورتی که به رنگ سفید، به رنگ زرد کم رنگ یا سبز کم رنگ متمایل است، در این وضعیت جوانه دچار کم نوری است.
آبدهی: زمانی که رطوبت خاک کم شود با اسپری، آبپاشی شود. هر ۱۵ روز یکبار از قارچ کش سیستماتیک محلول در آب استفاده شود.
کوددهی: پس از گذشت ۳_۴ ماه اول یک دوره کوددهی شود به طوری که مواد مغذی طبیعی لازمه برای جوانه ها را دارا باشد. کوددهی یک بار در هر ۲۰-۳۰ روز  صورت بگیرد.

تهیه و گردآوری بخش علمی و تحقیقاتی تک کاکتوس

www.takcactus.com

درباره نویسنده

تک کاکتوس

نظرات (4)

محمد رضا

خیلی عالی و خوب بود مرسی از اینکه بعد از جوانه زنی بذرها همچنان به راهنمایی مفیدتون ادامه دادید

  تک کاکتوس

  خواهش میکنم دوست عزیز.

موحد

سلام
ممنون از مطالبتون
برای شروع کدوم نژاد کاکتوس رو پیشنهاد میدید ?
که هم درصد بالایی سبز بشن هم نگهداریشون راحت باشه?
لطفا چند نژاد معرفی بفرمایید …

  تک کاکتوس

  سلام
  متشکرم
  برای شروع بهتر از کاکتوس هایی مثل انواع ملو ها و انواع فروها و مامیلاریاها شروع کنید