۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
3,454 views
4 نظر

آموزش کاشت پاجوش کاکتوس
کاشت پاجوش گیاهان یکی از روشهای بسیار راحت برای ازدیاد گیاهان و درختان میباشد.
کاشت پاجوش کاکتوس نیز همانند کاشت پاجوش سایر گیاهان یکی از روش های تکثیر کاکتوس میباشد که با رعایت کردن نکات لازم بسیار راحت و آسان میباشد.

پاجوش در واقع قسمتی از گیاه مادری است که از پای درخت و یا گیاه می روید و چسبیده به ریشۀ درخت یا گیاه است که میتوان آن را از ریشه ی اصلی جدا کرده و به صورت جداگانه در گلدان کاشت.
در اکثر کاکتوسها همانند بعضی از انواع ژمینوها،انواع مامیلاریاها و حتی پایه آبی یا همان میرتلو پاجوشها از ریشه به وجود نمی آیند بلکه در قسمتهای میانی و بالای کاکتوس ها به وجود می آیند که لفظ عامیانه ی پاجوشها را همان بچه های کاکتوس میگویند.
در این نمونه از پاجوش ها پس از جدا سازی کاکتوس ها از گیاه مادری باید اجازه داد تا چند روزی در محیطی خنک بمانند تا نقطه ی اتصال بین پاجوش و گیاه مادری کاملا خشک شود سپس اقدام به کاشت نمود.
در بعضی از کاکتوس ها همانند انواع کلیستوها و در ساکولنتها انواع هاورتیاها مثل هاورتیا گورخری، هاورتیا ترانکاتا، انواع آلویه مثل آلویه واریگاتا و غیره پاجوش ها از طریق ریشه به وجود می آیند که در این موارد پاجوش خود دارای ریشه میباشد و با جدا کردن گیاهچه از گیاه مادری بلافاصله آن را باید کاشت و این روش یکی از راههای ساده تکثیر بسیاری از درختان و درختچه های زینتی و انواع کاکتوس ها و ساکولنتها به شمار می رود.

در فیلم آموزش کاشت پاجوش کاکتوس که در این مقاله گنجانده شده است نکات لازم و نحوه ی گرفتن پاجوش های کاکتوس و نگهداری بعد از جدا کردن پاجوش ها از گیاه مادری ذکر شده است.

وسایل مورد نیاز برای کاشت پاجوش های کاکتوس
گیاه کاکتوس مادری که دارای پاجوش باشد، ماسه یا سنگریزه ی غیر آهکی،گلدان با زهکشی مناسب، قارچ کش،(پیت ماس در صورت تمایل، ضروری نمیباشد)

 

 


بیست − 20 =

 • دستتون درد نکنه آموزش هاتون خیلی مفیده .وبه درد بخور .ممنون از سایت عالیتون .

  • ممنون
   خوشحالم که براتون مفید واقع شده.

 • من هاوارتیامو پاجوششو جدا کردم ولی از ساقش جدا شد بدون ریشه، الان فقط گذاشتم تو خاک، چیکارش کنم؟

  • سلام
   بعد از جدا کردن از ساقه چند روز بمونه تا قسمت جدا شده خشک بشه بعد بکارید.