افوربیا میلی یا گل مرجان

افوربیا میلی یا گل مرجان

افوربیا میلی یا گل مرجان از جنس  ephorbia و خانواده euhorbiaciae و راسته malpighiales میباشد.
افوربیا میلی در میان تولد کنندگان گل و گیاه به نام مرجان شناخته شده است. این گیاه در بین علاقه مندان کاکتوس جایگاه خاصی دارد. به علت داشتن گل های زیبا در تمام فصول زیبایی خاصی به گلخانه کاکتوس میدهد.
گونه هایی از افوربیا میلی مدت ها پیش همراه با سایر گیاهان آپارتمانی به ایران وارد شده و چندین دهه قبل که تنوع گلهای شاخه ای در ایران بسیار کم بود از شاخه های گلدار این گیاه به عنوان گل شاخه ای برای تزیین سبد گل استفاده میشد که امروزه دیگر کاربرد ندارد.
افوربیا میلی یا گل مرجان گیاه بومی جزیره ی ماداگاسکار بوده و در مناطق اصلی خود ارتفاع آن تا ۲متر میرسد ولی در شرایط پرورشی و گلدان ارتفاع آن محدود تر میشود.
افوربیا میلی با گل قرمز در ایران مرسوم تر از بقیه بوده اما در سال های اخیر انواع هیبرید های مختلف آن توسط علاقه مندان به ایران وارد شده است.
گلها معمولا در دسته های زوج ۲ ، ۸ یا بیشتر ظاهر میشود. در بعضی از گونه ها براکت های رنگی اطراف گلبرگها قرار دارند که زیبایی خاصی به گل میدهد.
از ویژگی های افوربیا میلی داشتن ساقه ی تو خالی، چند وجهی و پر از خار میباشد که مشابهت آنها را به کاکتوس زیاد می نماید.
گونه های مختلف این گیاه در تمام فصل ها دارای گلهای زیبا میباشد حتی هنگامی که بر اثر شرایط نا مساعد برگها شروع به ریزش میکنند بوته ی اصلی گلهای خود را حفظ مینماید.

نیاز نوری:
افوربیا میلی نیاز به نور کافی و خاک با زهکشی مناسب دارد. این گیاه مانند اکثر افوربیاها شیره ی سمی داشته و از تماس آن با پوست باید خودداری شود.

آبیاری گل مرجان:
این گیاه نیاز به آبیاری و کود دهی منظم دارد.چنانچه همراه با کاکتوس ها نگه داری می شود نسبت به آنها به آب بیشتری نیاز دارد.
چنانچه مایل به گل دهی بیشتر گیاه هستید از کود های محلول با ترکیبات پتاس استفاده نمایید.

تکثیر افوربیا میلی یا گل مرجان :
مانند سایر گیاهان گلدار از طریق کشت بذر قابل تکثیر است اما کاشت بذر باید در شرایط مساعد و خاص انجام شود.
این گیاه همچنین به راحتی از طریق قلمه قابل تکثیر است بخصوص در فصل بهار و تابستان یکی از روشها به این صورت است که از قسمت انتهایی ساقه های جوان قطعاتی به طول ۱۰-۷ سانیتمتر جدا کنید و اجازه دهید تا جریان شیره سفید از قلمه ها متوقف شود سپس قلمه ها را برای سه الی چهار  روز در مکانی خشک و به دور از نور آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. سپس این قلمه را در بستری بسیار سبک همانند شن + پرلیت که کمی مرطوب است بکارید و گلدان محتوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور خورشید و دمای حدود ۲۰ درجه قرار دهید. ریشه زایی این قلمه ها ممکن است تا دو ماه طول بکشد.
چنانچه افوربیا میلی با پایه ی قوی داشته باشید به آسانی میتوان چند رنگ مختلف را روی یک پایه ی چند شاخه پیوند زد که نوع پیوند آن با سایر پیوند ها متفاوت است. حاصل عمل پیوند ، یک بوته ی افوربیا میلی با چندین رنگ گل می باشد که یکی از لذت بخش ترین عملیات باغبانی خانگی است. عمل پیوند نیز فقط در فصل بهار و تابستان مقدور می باشد.

برای مراقبت بیشتر از گیاه شاخه های خشک باید هرس شوند و برگهای خشک و زرد پایین شاخه ها نیز هرچند مدت باید جمع آوری شود. این گیاه نسبت به آفاتی مانند شپشک آردآلود و تریپس حساس بوده و آلودگی زیاد باعث نابودی کامل گیاه می شود.
در هنگام بروز آفت بهتر است از سموم رقیق تخصصی استفاده شود تا به گلها و برگهای گیاه آسیبی نرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + شش =