افوربیا لاکتی

افوربیا لاکتی همانند سایر افوربیاها دارای شیره ی سمی است که نام علمی این کاکتوس Euphorbia lactea forma cristata variegata و از خانواده Euphorbiaceae می باشد.
نام های دیگر آن Elkhorn , افوربیا بادبزنی و افوربیا رنگین کمان می باشد که طرفداران زیادی نیز دارد. زیستگاه اصلی این گونه هند می باشد. شکل ظاهری این گونه که شکل دفرمه ی افوربیا لاکتی می باشد به صورت بادبزنی دارای چین های زیاد است که در رنگ های مختلفی مانند صورتی، بنفش، زرد، سبز و سفید موجود است.

نیاز نوری:

افوربیا لاکتی به نور زیاد علاقه دارد. در نیم سایه نیز می توان نگه داری کرد. این کاکتوس در تابستان های داغ باید از تابش آفتاب دور نگه داشته شود. بسیار حساس است و تحمل سرما و یخبندان را ندارد.

آبیاری :

افوربیا لاکتی بیشترین آسیب را از زیاده روی در آبیاری می بیند پس در تابستان تا زمانی که خاکش خشک نشده آبیاری نکنید. در زمستان هم آبیاری بسیار محدود شود.

تکثیر:

تکثیر این نوع افوربیا از طریق قلمه زدن می باشد. نوع رنگی این افوربیا به سختی ریشه دار می شود و عموما این افربیا به صورت پیوند قابل دسترس می باشد. این گیاه فقط بر روی پایه ی افوربیا قابل پیوند زدن است. بهترین پایه برای افوربیا لاکتی دفرمه Euphorbia canariensis یا Euphorbia resinifera می باشد. پس از قلمه زدن لاتکس ترشح شده از گیاه به خوبی با آب شسته شود. بهتر است که قلمه در بهار و تابستان گرفته شود. قلمه ها برای ۳ تا ۴ هفته در جای خنک نگهداری شود تا محل برش کاملا پینه ببندد.

Euphorbia resinifera

Euphorbia resinifera

 

Euphorbia canariensis

Euphorbia canariensis

افوربیا لاکتی دفرمه به آب و هوای مرطوب بسیار علاقه دارد و رشد آهسته ای دارد.
گردش هوای تازه نیاز مبرم این افوربیا است.
فصل رشد اوایل بهار تا اواسط پاییز و فصل گلدهی در بهار و تابستان می باشد.


هجده − ده =

 • با سلام و تبریک سال نو
  مطالب بسیار عالی می باشد
  با تشکر

  • سلام
   سال نو شما هم مبارک
   خیلی ممنون از حسن توجه شما

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما
  سوالی داشتم اگر میشه توضیح دهید
  چگونه یک کاکتوس را دفرمه کنیم؟

  • درود
   دفرمه شدن کاکتوس یک اختلال رشدی است و تکثیر کاکتوس دفرمه تنها از طریق برش دادن بخش هایی از گیاهان دفرمه و پیوند آن ها بر روی پایه امکان پذیر است.