کاشت بذر کاکتوس

کاشت بذر کاکتوس

کاشت بذر کاکتوس
هدف از تهیه این مقاله که حاصل چندین سال تجربه و آزمون و خطا و موفقیت و شکست است ارائه ی شرایط مطلوب برای کاشت بذر کاکتوس های مورد علاقه ی شماست.
آماده دریافت پیشنهادات و تکنیکها و جزئیاتی برای کاشت از طرف شما کاربران گرامی هستیم.
ما در این آموزش نکات اصلی مربوط به کاشت بذر کاکتوس را تهیه کرده ایم و همچنین توصیه هایی برای بهتر جوانه زنی و جلوگیری از بروز اشتباهات رایج را نیز در این مقاله گنجانده ایم.

معرفی
شاید تصور اکثریت بر این باشد که بذر انواع کاکتوس در هر شرایطی قادر به جوانه زدن و رشد کردن است در حالی که چنین نیست و باید شرایط مطلوب زیست محیطی فراهم باشد تا بذرها فعال شده، باز شوند و ریشه و جوانه بزنند و بیشترین بازده از کاشت به دست آید.

بخش اول شرایط محیطی

برای جوانه زدن، بذر نیاز به شرایط خاصی از جمله رطوبت، دما، تهویه هوا، خاک، مدت زمان و شدت نور و سن بذر (مدت زمان برداشت بذر که همان تازه بودن و کهنه بودن بذر است)

رطوبت: اولین عامل شرایط محیطی بذر میزان رطوبت محیط کشت میباشد که باید بالای هشتاد درصد باشد.

کاشت بذر کاکتوس

 

درجه حرارت و دما: در طول روز درجه حرارت تقریبا بین  ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد و در شب بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

کاشت بذر کاکتوس

 

تهویه هوا: بهتر است که توده های هوای در جریان وجود نداشته باشد.

کاشت بذر کاکتوس

 

روشنایی و شدت نور: بهتر است از نور طبیعی و نور آفتاب بین ۳ تا ۴ ساعت استفاده شود در صورت عدم دسترسی از نور مصنوعی نیز میتوان استفاده کرد.

کاشت بذر کاکتوس

 

سن بذر: طبق تجربه و مطالعات انجام شده بذرهایی که تازه هستند و دو سال از برداشت آنها میگذرد و یا در آخرین فصل رشد برداشت شده اند جوانه زنی و کیفیت بسیار بالایی دارند نسبت به بذرهایی که مربوط به پنج سال قبل هستند.

کاشت بذر کاکتوس

تکثیر بذر با محیا کردن این شرایط در هر فصلی از سال امکان پذیر است.

 

بخش دوم خاک

در شرایط محیطی به این نکته اشاره شد که برای جوانه زنی حفظ رطوبت بسیار بالا لازم است، با توجه به اینکه در خاک غنی مواد آلی وجود دارد احتمال قارچ زدن بستر با این رطوبت بالا وجود دارد ، برای به حداقل رساندن قارچ زدگی بستر باید خاک را ضد عفونی کرد که روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد.
روشهای ضدعفونی عبارتند از:
الف) قرار دادن خاک در فر به مدت یک ساعت در دمای ۷۰-۸۰ درجه سانتی گراد
ب) قرار دادن خاک در مایکروفر به مدت ده دقیقه در درجه ی حداکثر توان
ج) استفاده از محلول قارچ کش به صورت شستشوی کامل خاک
(به این صورت که در یک سطل یا ظرف بزرگ قارچ کش با دز استاندارد تهیه کرده و خاک کشت را در آن ریخته تا کامل ضد عفونی شود)

ترکیب خاک
در ترکیب موثر خاک نظرات و روشهای بسیاری وجود دارد، هدف نهایی بدست آوردن یک ترکیب با یک ساختار خوب از نظر نفوذپذیری هوا و آب میباشد، طبق آخرین متد کاشت که مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته برای کاشت بذر اکثر گونه های کاکتوس ترکیب خاک ۳۰%پرلیت، ۷۰% پیت ماس میباشد.

 

بخش سوم تحریک و جوانه زنی بذر

روشهای که در ادامه به آن میپردازیم جهت فعال کردن بذر و تحریک جوانه زنی بذر میباشد، به اصطلاح با این روش ها بذر را از حالت خواب بیرون می آوریم.
ما در مورد جزئیات طبقه بندی، تیغ زنی و اسیدی شدن به طور خلاصه مطالبی را گردآوری کرده ایم به شرح زیر:

طبقه بندی

طبقه بندی در طبیعت، بذرهای کاکتوس که معمولا در اواخر تابستان رسیده اند  به طور معمول در فصل پاییز در اثر عوامل طبیعی بر روی زمین ریخته میشوند و تا فصل بهار در خاک باقی میمانند و در این مدت سرمای زمستان نیز سپری شده و بذرها دوره ی خواب خود را طی کرده اند. به این ترتیب ما نیز باید شرایطی همچون طبیعت برای بذرهایی که تازه از گیاهان خود گرفته ایم فراهم کنیم، برای اینکار بذرها قبل از انجام کاشت در یخچال بین دمای ۱ درجه سانتی گراد تا ۴ درجه سانتی گراد به مدت دو ماه نگهداری میکنیم.

کاشت بذر کاکتوس

تیغ زنی
این سیستم برای نرم کردن دیوار بیرونی بذرهایی که لایه ی سفت دارند به کار میرود به طوری که با نرم شدن ویا از بین رفتن این لایه به راحتی رطوبت به هسته میرسد و جوانه زنی راحتتر صورت میگیرد. همچنین بذرهای پوشش سخت باید برای مدت دو روز در آب گرم یا سرکه قرار داده شود و یا با یک سوزن و یا سنباده نرم خراش هایی روی بذر ایجاد کرد.

کاشت بذر کاکتوس

 

اسید سازی
در بعضی موارد میتوان از اسیدهای طبیعی استفاده کرد، به این صورت که به مدت چند دقیقه روی بذرها آب اسیدی، آب لیمو اسپری میشود و بعد از انجام این عمل بذرها باید خشک شوند.

کاشت بذر کاکتوس

 

لازم به ذکر است که برای بذرهایی همچون نخل ماداگاسکار و اپونتیا بذرها باید به مدت بیست و چهار ساعت در آب ولرم گذاشته شوند.

 

بخش چهارم کاشت بذر کاکتوس

دقت شود گلدان یا ظرف کشت حتما باید زهکشی شده باشد برای خروج آب و یا قارچ کش اضافی از بستر کشت.
خاک ضد عفونی شده (طبق دستور بخش دوم) را در ظرف کشت ریخته اگر برای ضد عفونی از روش سوم یعنی قارچ کشی بستر استفاده شود، در صورتی که قارچ کشی با دز استاندارد باشد پس از صاف کردن و خارج شدن آب اضافی از بستر میتوان بذر ها را روی سطح بستر کاشت، در صورتی که قارچ کش با دز بالا تهیه شده باشد بعد از گذشت بیست و چهار ساعت و آبشویی سطح بستر اقدام به کاشت شود.

برای بذرهای ریز (ابعاد ۱ میلی متر) بعد از پاشیدن بذرها لازم نیست که روی بذرها پوشیده شود. با اسپری مقداری آب بر روی بذر آب پاشی شود.

برای بذرهای متوسط (ابعاد بین ۱ تا ۳ میلی متر) حدود یک میلیمتر ماسه دانه ریز (نه خاک) ضدعفونی شده روی بذرها ریخته شود سپس با اسپری آبپاشی شود.

برای بذرهای بزرگ (بیش از ۳ میلی متر) پوششی از ماسه ریز ضدعفونی شده (نه خاک) برابر ضخامت بذرها روی بذرها ریخته شود سپس با اسپری آبپاشی شود.

برای بذرهایی مانند بذر نخل ماداگاسکار که از لحاظ ظاهری شبیه به تخمه آفتابگردان هستند به صورت عمودی به طوری که دو سوم بذر در خاک فرو برده شود و نوک باریک آن رو به بالا و بیرون بماند، کاشته میشوند.

بذرهای مستطیلی مثل بذر آدنیوم به صورت افقی کاشته میشوند.

در دو ماهه اول باید همیشه بستر مرطوب باشد در صورت خشک شدن بستر کشت، جوانه زنی متوقف میشود.
در صورتی که تمامی موارد ذکر شده به درستی انجام گیرد جوانه زنی برای بعضی گونه ها (مثل آستروفیتوم، استاپلیا) پس از ۳_۴ روز و برای سایر بذرها پس از ۱۲_۱۴ روز صورت میگیرد. برای بعضی از گونه ها مثل اپونتیا یا اچینوهوریزانتالینوس پس از یک هفته و حتی یک سال جوانه میزنند، در این صورت اگر پس از یک ماه هیچ نشانه ای از جوانه زدن وجود نداشت، بستر باید به مدت یک هفته خشک نگه داشته شود سپس بذرها را برداشته، شسته شوند و مجددا فرایند کاشت صورت گیرد.

 

قسمت پنجم نگهداری از جوانه ها

جوانه های بذر همانند تمامی موجودات زنده در مراحل اولیه بسیار حساس هستند.
جوانه های تازه ضعیف هستند و به راحتی تحت تاثیر شرایط نامناسب قرار میگیرند. در این مرحله از رشد باید توجه بیشتری شود، در ادامه به بیان یک سری راهنمایی مفید برای از بین بردن و یا به حداقل رساندن خطرات میپردازیم.

هوادهی: زمانی که تمامی بذرها سبز شدند، پس از گذشت دو الی سه ماه به تدریج هوادهی شود.
رطوبت: رطوبت محیط باید به تدریج کاهش یابد. اگر شرایط مطلوب برای جوانه زنی رطوبت نزدیک به ۸۰٪ است، در این مرحله باید آن را به ۵۰-۶۰٪ محدود کرد.
نور: هیچ قانون ثابتی وجود ندارد، اما مشاهده جوانه ها به ما کمک خواهد کرد که مقدار روشنایی کم است یا زیاد. اگر رنگ گیاه متمایل به رنگ صورتی یا قرمز است احتمالا روشنایی بیش از حد بالا است، در صورتی که به رنگ سفید، به رنگ زرد کم رنگ یا سبز کم رنگ متمایل است، در این وضعیت جوانه دچار کم نوری است.
آبدهی: زمانی که رطوبت خاک کم شود با اسپری، آبپاشی شود. هر ۱۵ روز یکبار از قارچ کش سیستماتیک محلول در آب استفاده شود.
کوددهی: پس از گذشت ۳_۴ ماه اول، با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا، مثل NPK 3 11 38  یک دوره کوددهی شود به طوری که مواد مغذی طبیعی لازمه برای جوانه ها را دارا باشد. کوددهی یک بار در هر ۲۰-۳۰ روز  صورت بگیرد.

تهیه و گردآوری بخش علمی و تحقیقاتی تک کاکتوس
کپی با ذکر منبع مجاز است.

www.takcactus.com

70 دیدگاه برای “کاشت بذر کاکتوس

 1. محمد رضا گفته:

  خیلی عالی و خوب بود مرسی از اینکه بعد از جوانه زنی بذرها همچنان به راهنمایی مفیدتون ادامه دادید

 2. موحد گفته:

  سلام
  ممنون از مطالبتون
  برای شروع کدوم نژاد کاکتوس رو پیشنهاد میدید ?
  که هم درصد بالایی سبز بشن هم نگهداریشون راحت باشه?
  لطفا چند نژاد معرفی بفرمایید …

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   متشکرم
   برای شروع بهتر از کاکتوس هایی مثل انواع ملو ها و انواع فروها و مامیلاریاها شروع کنید

 3. شهرام گفته:

  سلام بذرها همگی جوانه زده اند و مدت ۱ماه هست. حالا چه کار باید کرد در ظرف را باز کنم کم کم که باید در ظرف را باز کنم

 4. negarsaeadi گفته:

  سلام
  با تشکر از اشتراک اطلاعت مفید و کامل شما
  یه سوال در مورد آبشویی بستر بعد قارچ کشی داشتم
  اینکه گلدان را در محلول قارچ کش قرار دادیم و بعد آن آبشویی شود یعنی چی؟
  بعد قارچ کشی دوباره گلدان را در ظرف آب قرار دهیم؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   ممنون از توجه شما
   اگر قارچ کشی بالاتر از دوز استاندارد باشد، لازم است که بستر آبشویی شود به این صورت که بعد از حدود ۲۴ ساعت با آبپاش آب روی بستر ریخته تا قارچ کش اضافی به لایه های پایین بستر کشت منتقل شود.

 5. خشايار گفته:

  سلام ، با تشكر فراوان از اطلاعات مفيدي كه در اختيار ما قرار ميدهيد ، من تمام مراحل بالا را انجام دادم فقط از قارچكش بنو ميل استفاده كردم ، از بين چند ظرف كشت ، يك ظرف در يك نقطه يك نقطه كوچك حالت سفيدك پنبه اي شده ،مثل قاصدك ، ميتونم از قارچ كش استفاده كنم و اسپري كنم ؟جوانه ها خراب نميشود؟تو شهر ما مانكوزب پيدا نشد برا همين از بنوميل ايتفاده كردم
  با تشكر از راهنمايي هاي سما

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   خواهش میکنم
   بنومیل اگر تاریخ گذشته نباشه هیچ مشکلی نداره میتونید روی بسترهایی که مشکوک هستید اسپری کنید،فقط حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید چون قارچ کش ها و سموم ممکن است که مسمومیت ایجاد کنند.
   موفق باشید.

 6. رزمی گفته:

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار مفید و محصولات خوبتون.
  در مورد بستر کاشت بذر کاکتوس با توجه به PH حدود ۴.۵ و اسیدی بودن پیت ماس و نیاز اکثر کاکتوس ها به PH حدود ۶ تا ۷ آیا مشکلی برای جوانه ها پیدا نمیشه؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   ممنون از توجه شما
   پیت ماس هیچ مشکلی برای جوانه ها نداره و تا چند ماه نیازهای غذایی مورد نیاز جوانه ها رو تامین میکنه.

 7. مصطفی گفته:

  سلام، برای پیشگیری از رشد جلبک در محیط کشت چه باید کرد؟ چون جلبک ها تمام مواد مغذی خاک رو مصرف میکنند و باعث توقف رشد جوانه ها میشن؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   باید از رسیدن نور به جلبکها جلوگیری کنید، به این صورت که یک لایه ماسه ی ریز ضد عفونی شده روی سطح بستر بریزید.

 8. امیر بهرامی گفته:

  سلام و تشکر از مطالب مفیدتان.من سه نوبت بذر های مختلف رو طی چهر ماه کشت کردم.تقریبا اکثر بذرها جوانه زدن.البته در سایزهای مختلف رشد کردن.اما الان به مرور بعضی از جوانه ها دارن از بین میرن و فقط خارهای ریزشون باقی مونده.ظرف کشت اولم را برج ۱۲ پارسال گذاشتم که تا الان ۴ ماهی شده. میخوام بدونم کی میتونم بطور کامل از ظرف کشت انتقالشون بدم به فضای باز.؟ با تشکر.

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   بستر کشت ها رو بررسی کنید که پشه سیاه نداشته باشند، چون لاروهای پشه سیاه ها داخل خاک یکی از عواملی است که باعث میشه جوانه های کاکتوس از زیر از بین بروند.
   از نظر قارچ نیز بررسی کنید، در صورت قارچ گرفتگی جوانه ها رنگ پریده و حالتی ژله ای پیدا میکنند.
   در مورد بذرهایی که چهار ماه کشت کردید، نباید یکدفعه خارجشون کنید بلکه باید اول روزی چند ساعت هوا دهی کنید بعد کم کم جاشون رو عوض کنید و زیر نور مستقیم آفتاب هم نباید باشند، چون حساس هستند و باعث سوختن و از بین رفتن جوانه ها میشه، بهتره نور فیلتر شده باشه.

 9. کیوان گفته:

  سلام
  میشه بفرمایید که مقدار دی اکسید کربن موجود در هوا (ppm) چقدر باید باشه ؟

 10. امیرحسین گفته:

  سلام
  تشکر از این همه راهنمایی خوبتون من کاملا توجیه شدم و سوالی ندارم ممنون .

   • هانیه گفته:

    سلام وقت بخیر، ببخشید من ۳سالی میشه بذر کاکتوس تهیه کردم ولی هنوز اقدام به کاشت نکردم، بذر ها هم پوک نیستن،ایا امکان خراب بودنشون هست؟

    • تک کاکتوس گفته:

     سلام
     بستگی به نوع بذر و نحوه ی نگهداریتون داره. در صورتی که یک دما و در مکان خشک و خنک نگهداری شده باشه مشکلی پیش نمیاد.

 11. محسن گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون از راهنمایی هاتون…ببخشید گل خانه خودتون مهاباده؟کوردین؟میشه بیایم از اونجا دیدن کنیم و بذر هارو مستقیم خریداری کنیم؟ ؟؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   خواهش میکنم، امیدوارم مفید واقع شده باشه.
   بله گلخانه مهاباد هست ولی گلخانه شخصی و مخصوص بذر گیری و متاسفانه بازدید نداریم.

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   انواع آستروفیتوم ها، مامیلاریاها، نوتوکاکتوس ها و آدنیوم و …

 12. rr گفته:

  ببخشدی من یه یک روزی هست که بذر کاکتوس توپی رو کاشتم بذرشونم خیلی خیلی ریز بودن بعد همه چی رو واسشون اماده کردم چند روز طول میکشه جوانه بزنن

  • تک کاکتوس گفته:

   در صورتی که تمامی شرایط فراهم باشه معمولا از یک الی دو هفته بعد از کاشت جوونه میزنن (بسته به نوع بذر این زمان متفاوت)

 13. Naji گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون. جوانه بذرهای کاشته شده من تقریبا دو ماهه هستن. چند روز هست که میبینم بینشون تک و توک، قهوه ای رنگ شدن یا خالهای قهوه ای روشون افتاده. قارچ کش اسپری کردم اما افاقه نکرده. آیا جوانه های مریض رو باید از بستر خارج کنم یا درمانی براشون وجود داره؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   یک دوره مجددا قارچ کشی کنید دو گرم در یک لیتر آب و روزی دو الی سه ساعت هوادهی کنید. در صورتی که خیلی شدید میتونید جدا کنید، روش جدا کردن جوانه های ریز به صورت فیلم توو بخش مقالات سایت موجود.

 14. مهدی گفته:

  سلام
  میخواستم بدونم بذرهایی ک خودمون برداشت کردیم باید تو قارچ کش خوابیده بشه یا نیازی نیست
  باتشکر

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   اگه بخواید مدت زیادی بدرها رو نگهداری کنید بهتره که قارچ کشی بشه

 15. Naji گفته:

  سلام وقتتون بخیر. جوانه کاکتوسهای من الان ۴ ماهه هستن و وقتی شروع به هوادهی کردم بعضیاشون دچار لکه های قهوه ای رنگ شدن و هواه دهی رو که قطع کردم حالشون بهتر شده، دلیل لکه های قهوه ای رنگ چیه؟ البته بذرها رو از ۲ ماهگی زیر نور مصنوعی قرار دادم که روی رشد و ضخامتشون خیلی تاثیر داشته.
  و سوال دوم این هست که بذرهای آلوئه واریگاتا در عرض دو سه روز جوانه زدن و رشد سریعی داشتن اما روز پنحم ششم از پایین له کردن و گندیدن. آیا بعد از جوانه زنی باید رطوبت بسترش رو کم کرد؟ یا اگر نکته خاصی داره راهنمایی بفرمایید. در ضمن توی همون بستر نوع دیگری از بذر همزمان کشت کردم که حالشون خیلی خوبه

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر
   هوادهی باید به تدریج صورت بگیره و یکدفعه نباشه چون پوسته بیرونی جوانه ها خیلی حساس
   در مورد آلوئه واریگاتا احتمال قارچ گرفتی هست، قارچ کشی اولیه خیلی مهم که به درستی انجام بشه،در غیر این صورت دچار قارچ گرفتگی می شن، و اینکه بعضی گونه ها زودتر قارچ میگیرن به این دلیل که میزان مقاومت گیاهان با هم فرق میکنه.
   در مورد ساکولنتها رطوبت باید کمتر باشه و دما خنکتر باشه

 16. fatimalotfi41 گفته:

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم کودی ک باید تو ۳یا ۴ماهگی بهش داد چطوری باشه ممنون میشم اسم کود رو بگین و طرز استفاده اش رو خیلی ممنونم مرسی

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   خواهش میکنم
   کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا مناسب مثل ۳ ۱۱ ۳۸
   کود بیو بیست گلد هم خیلی مناسب
   نحوه استفاده طبق دستور روی بسته

 17. انقلابی ام گفته:

  سلام وقت بخیر.ببخشید من حدود ۵ماهه بذر گرفتم ولی الان میخوام بکارمش میخواستم ببینم بذرام خراب که نشده.تو جعبه کارتون بوده.

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که در جای خنک نگهداری شده باشه مشکلی پیش نمیاد.

 18. نوید گفته:

  استاد من بذر رو کاشتم الان یه هفته هست تقریبا همشون جوانه زدن ولی اول قاچ کش نزدم الان میتونم بزنم در ضمن بذر من ژمینو هست با تشکر

 19. مرادیان گفته:

  باسلام ممنون از مطالب عالی که گزاشتید
  من تصمیم گرفتم به صورت عمده کاکتوس بکارم به نظر شما از لحاظ سود اوری به صرفه هستش این کار؟
  و این که از زمان کاشت بذر تا زمان فروش کاکتوسها چه مقدار زمان میبره و کجا باید به فروش برسن؟
  ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی کنید

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   خواهش میکنم، ممنون از توجه شما
   کاکتوس مثل گیاهان دیگه زود بازده نیست و نگهداری ازشون دقت و صبر و حوصله نیاز داره. در صورتی که بهترین شرایط نگهداری از جمله نور، دما، آبیاری، رسیدگی از لحاظ قارچ گرفتگی و ….. رو داشته باشن تقریبا یک سال و نیم زمان نیاز هست که به سایز گلدان شش برسن و آماده فروش بشن.

 20. Rosavi.vecher گفته:

  سلام،یعنی من اول باید اول بذر آلوئه واریگاتاها رو که از شما خریدم دو ماه تو یخچال می گذاشتم بعد می کاشتم؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   نیازی نیست.
   همه ی بذرهای موجود در سایت دوره سرمادهی رو گذروندن.

 21. مهدی گفته:

  سلام خسته نباشید .یک سوال داشتم .میخواستم بدونم بذر ژمینو حدود چند روزه جوانه میزنه چون اکثر بذر ها که کاشتم جوانه زده به جز انواع ژمینو حدود ده روزه که کشت شدن ممنون میشم تجربه تون را بگید

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   بذر ژیمنو معمولا دیرتر از بذر سایر کاکتوس ها جوونه میزنن زودترین زمان جوانه زنی در بهترین شرایط کاشت تقریبا دو هفته پس از کاشت هست و گاها بیست روز الی یک‌ ماه جوانه زنی طول میکشه و در این مدت شرایط نور و دمایی و رطوبت همچنان باید فراهم باشه

 22. salar گفته:

  سلام خسته نباشید
  جوانه های من ۳ ماهه هستن ۳ ماهه که روزی ۱ ساعت هوادهی میکنم میخوام شروع کنم هوادهی رو آروم آروم بیشتر کنم ولی این روش واقعا حوصله میخواد بعضا زمان هم فراموش میشه راه حل دیگه اس سراغ دارین؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام ممنون
   الان که دوره ی حساس رو پشت سر گذاشتن میتونید در پوش رو نصفه بردارید و بعد چند وقت کامل بردارید.

 23. ابوالفضل گفته:

  سلام ازقارچ کش لاتیوم میشود استفاده کرد یا حتما بایدکاربندازیم یامانکوزب باشد

 24. علی گفته:

  با عرض سلام من به مقدار بذر کاکتوس (اپونتیا .یرئوس.و…..)خرید کردم می خواهم فصل بهار بکارم کجا نگهداریشون کنم که بذر ها خراب نشه؟

  بذر های کاکتوس رو در یخچال نگهداری مشکلی پیش میاد ؟

 25. علی گفته:

  ممنون بابت جواب میشه چند تا کاکتوس بیابانی معرفی کنید که هم بتونم از بذر بکارمشون وهم بزرگ بشن یعنی به ارتفاع ۱یا ۲متر برسند و هم سریع رشد کنند و برای منطقه اهواز مناسب باشند

  • تک کاکتوس گفته:

   خواهش میکنم
   بذر کاکتوس هایی مثل سروئوس پرویانوس، کارنژیا،پاچی سرئوس پرینگلی، استت سونیا رو میتونید بکارید.

 26. Ali گفته:

  سلام ببخشید من چند روز پیش بذر مامیلاریا کاشتم بعد ظرف کاشت درون ماشین بود و خاک هاش جابه جا شده و بذرا زیر خاک رفتن می خواستم بدونم الان چیکار باید بکنم و اینکه تعدادیشون که روی بستر مونده جوانه زده

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   بذر کاکتوس برای جوانه زنی حتما باید روی سطح خاک باشند.

 27. حسام گفته:

  باسلام به عوامل تک کاکتوس
  ببخشید من بذر کاکتوس ژمینو رو خرید کردم چند بار کاشتم جوانه نزد چطوری بکارم
  ببخشید در خاک مخصوص کاکتوس هم میشه کاشت
  من در جایی زندگی میکنم که نور کمی در طول روز وجود داره در کجا بزارم تا نتیجه بگیرم

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   برای کاشت از خاک پیت ماس استفاده کنید.
   نور هم صد در صد نیاز دارند روزی حدودا سه تا چهار ساعت.

 28. Hesam گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید در هنگام کاشت باید روی بذر های ژمینو خاک هم ریخت؟
  و بذر ها حداقل در چند روز جوانه میزنند
  من بذر کاکتوس آبی رو هم خریداری کرده ام روش کاشت آنها چطوری است
  به جز پیت ماس میشه از خاک کاکتوس هم استفاده کرد؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   بذر کاکتوس برای جوانه زنی به نور خورشید نیاز دارند و نباید آنها را با خاک پوشاند.
   جوانه زنی بستگی به شرایط و نوع کاکتوس داره ، ژیمنو معمولی زود جوانه میزنه ولی ابلق دیرتر.
   بذر اکثر کاکتوس ها با یک روش کاشته میشه.
   بهترین خاک برای کاشت پیت ماس هست.

 29. 🤩Hesam🤩 گفته:

  سلام
  ببخشید من چند بسته بذر کاکتوس آبی رنگ رو خریداری کرده ام میخواستم بدونم روش کاشت اون با بذر های دیگه فرقی داره؟
  و چند بسته هم بذر کاکتوس های میکس خیلی ریز هستند اون هارو چطور بکارم؟
  و در کدوم فصل های سال میتوانم بذر بکارم؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   در صورتی که بذر را از ما خریداری کرده باشید راهنمای کشت براتون ارسال شده و طبق دستور بکارید.

 30. 🤩Hesam🤩 گفته:

  باسلام
  ببخشید من بذر کاکتوس ژمینو میهانوویچی رو کاشتم با همون روش های شما؛میخواستم بدونم که این بذر ها در چند ماه خار در می آورند.
  یعنی چه زمانی بالغ میشوند.
  و اینکه چطور میتونم بذر های ریز رو بکارم (همون ریز بذر)
  ممنون از شما

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   معمولا بعد چند ماهگی کم کم تیغ ها مشاهده میشوند ولی برای بلوغ سه تا چهار سال زمان لازم است.
   مثل بقیه بذرها می تونید بکارید.

 31. علیرضا قائدنیا گفته:

  سلام،آیا کوددهیِ بذرهای ۳ ماهه به بالا لازمه؟
  از چه کودی استفاده کنیم؟ هیومیک اسید مناسبه بنظرتون؟

  • تک کاکتوس گفته:

   سلام
   بعد از گذشت سه تا چهار ماه، می‌تونید از کودهای NPK با ازت پایین و پتاس زیاد استفاده کنید.

 32. عرفان گفته:

  سلام وقت بخیر ببخشید میشه یک محفظه درست کنیم برای تنظیم دمای بذر ها از پتو یا پلاستیک مشکلی نداره

  • تک کاکتوس گفته:

   درود
   وقت شما بخیر
   بعد از کاشت بذر، بستر رو داخل پلاستیک قرار بدید تا رطوبت حفظ بشه.
   در صورتی که دمای مورد نیاز بذر تامین نمیشه میتونید داخل محفظه بگذارید.
   ضمن اینکه نور آفتاب حتما به بستر برسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =