کراسولا گولوم با نام علمی Crassula cv.Gollum   درختچه ای متراکم و حدودا  تا ارتفاع ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر و عرض ۴۰ تا ۶۰  سانتی متر رشد می کنند.به عقیده ی بعضی از متخصصان از پیوند پرتولاسیا با یک گیاه دیگر حاصل شده است و عده ای دیگر فرض بر این گذاشته اند که  احتمالا از پیوند  Crassula argentea و Crassula lactea باشد.
این گونه به کراسولا اواتا که معمولا به نام ” هابیت ” شناخته می شود،  شباهت زیادی دارد . اما در حالی که برگ های ” هابیت ” به سمت داخل پیچ خورده اند , برگ های ” گولوم ” تقریبا لوله ای و در انتها به شکل فنجان هستند می باشند.
تنه ی این گیاهان با گذشت زمان ضخیم تر می شود و الگوی رویش ساقه های آن ها منحصر به فرد است.
این ساکولنت دارای یک تنه ی ستبر با شاخه های منشعب شده از آن می باشد. می توانید با شکل دادن به گیاه آن را به حالت بونسای درآورید.
برگ های این گیاه شکل بسیار جالبی دارند و لوله ای شیپور مانند هستند. بر نوک هر برگ گره هایی همانند فنجان های بادکشی وجود دارد. برگهای گیاه نرم و لطیف، سبز براق با خال های بسیار کمرنگ و حاشیه های قرمز کمرنگ می باشند.
از آنجا که برگ های کراسولا گولوم تا حدی به گوش شخصیت کارتونی شرک شبیه است در جهان با اسم عامیانه گوش شرک  crassula shrek ears  شناخته میشود و همچنین با کاکتوس سم اسبی نیز شناخته میشود.
کراسولا گولوم

گل های این گیاه انبوه، کوچک، ستاره مانند و به رنگ سفید و یا صورتی بسیار کمرنگ می باشند. پرچم گل ها نیز صورتی است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان شکوفا میشوند.
آبیاری کراسولا گولوم در فصل رشد یعنی بهار و تابستان باید با برنامه و به طور منظم صورت گیرد و در فاصله بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود چون آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و شل شدن برگها و در نهایت اگر رسیدگی نشود منجر به از بین رفتن گیاه میشود. در فصل رشد میتوان گیاه را با کود NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کرد.
گیاه را در برابر نور مستقیم آفتاب نگهداری نکنید و نور حتما باید فیلتر شده باشد در صورتی که مقابل نور مستقیم آفتاب باشد باعث آفتاب سوختگی میشود و همچنین در صورتی که نور شدید باشد برگهای کراسولا گولوم از رنگ سبز به رنگ قرمز تغییر میکند و در صورتی که مشاهده کردید نشانه هایی از تغییر رنگ در گیاه پدید آمده حتما گیاه را به مکانی با نور مناسبتر، ترجیحا به مکانی نیم سایه و خنک منتقل کنید.
در زمستان حتما گیاه را به داخل خانه منتقل کنید . دقت کنید که گیاه در فصل زمستان به نور زیادی نیاز دارد. در طول زمستان آبیاری باید فقط برای جلوگیری از خشک شدن برگ ها انجام شود و بیشتر از آن لازم نیست.
در صورت نگهداری صحیح این گیاه بسیار به ندرت دچار بیماری می شود و آفتی که ممکن است به آن دچار شود شپشک آرد آلود است که به این گیاه علاقه داشته و در فصل شکوفایی ( زمستان تا اوایل بهار ) به آن حمله می کند. این گیاه تا -۱ درجه ی سانتی گراد را می تواند تحمل کند .
کراسولا گولوم گیاهی کاملا مناسب برای نگهداری در گلدان و پرورش به شیوه ی بونسای می باشد. تنه ی گیاه با گذشت زمان بسیار ضخیم می شود. بر روی تنه ی کراسولا طرح های جالبی نیز مشاهده می شود. کراسولاهای جوان در طول یکسال چند برابر می شوند.
تکثیر از طریق کاشت بذر و کاشت پاجوش صورت میباشد.

برای مشاهده فیلم آموزش تکثیر از برگ کراسولا گولوم اینجا کلیک کنید.
لطفا مقالات را تنها با ذکر منبع انتشار دهید.

 


یک × 2 =