۱۶ اسفند ۱۳۹۵
788 views
5 نظر

همانطور که مطلع هستیم گرده افشانی عبارت است از انتقال گرده گلها از پرچم ها به کُلاله.
بعضی از گلها و کاکتوس ها تک پایه بوده و دانه گرده از پرچم يک گل در کُلاله همان گل قرار میگیرد و عمل خود گرده افشانی صورت میگیرد و اگر دانه گرده از پرچم گل ديگری تامين شود، اصطلاح دگر گرده افشاني بکار برده می شود. نتيجه مهم گرده افشانی، علاوه بر تداوم نسل گياه، بالابردن شانس ايجاد تنوع ژنتيکی است که در ادامه به آن میپردازیم. گرده افشانی کاکتوس ها و گیاهان در طبیعت توسط باد و حشراتی همچون پروانه‌ها، زنبوران بویژه زنبور عسل و در بعضی از کاکتوس هایی که گلهایی بزرگتر دارند و گلدهی طی شب صورت میگیرد گرده افشانی توسط خفاش ها صورت میگرد به این صورت که انتقال گرده از گلی به گل ديگر، انجام میشود. ولی دانه گرده برخی گياهان، سنگين بوده و براحتی توسط باد و حشرات منتقل نمی شوند.

گرده افشانی کاکتوس

گرده افشانی کاکتوس توسط پروانه

 

گرده افشانی کاکتوس

گرده افشانی کاکتوس توسط خفاش

 

گرده افشانی در گلخانه های تخصصی به ویژه کاکتوس برای خالص بود بذر گیاه مورد نظر و جلوگیری از هیبرید شدن با روشهای دیگری صورت میگیرد. یکی از روشها استفاده از قلم مو میباشد.

گرده افشانی کاکتوس

گرده افشانی کاکتوس به صورت دستی

 

گرده افشانی کاکتوس

گرده کاکتوس

برای این منظور باید برای هر گونه از کاکتوسها از قلم موی مختص همان کاکتوس استفاده شود به طور مثال برای گرده افشانی کاکتوس آستروفیتوم نادوم برای همان نوع استفاده شود و برای کاکتوس آستروفیتوم کاپریکورن از قلم مویی دیگر استفاده شود، در غیر این صورت اگر برای دو واریته متفاوت از یک قلم مو استفاده شود بذرها خالص نبوده و به اصطلاح هیبرید میشوند یعنی بذرهایی که از کاکتوس بدست می آید ترکیبی از دو واریته میباشد.

در بعضی از کاکتوسها و ساکولنتها خالص بودن خیلی مهم است ولی برای بعضی از ساکولنتها مانند انواع هاورتیاها هیبرید شدن و به وجود آوردن گیاه جدید بسیار مقبول است و طرفداران زیادی دارند.
برای گرده افشانی هاورتیاها معمولا از قلمویی باریکتر نسبت به انواع کاکتوسها استفاده میشود چون گلهای هاورتیاها ریز هستند و کُلاله و پرچم آنها بسیار ظریف هستند.
بعضی از کاکتوسها همانند انواع ملو کاکتوس ها و انواع مامیلاریاها لزوما به گرده افشانی نیازی ندارند و مدتی پس از شکوفایی گلها کپسولهای حاوی بذر تشکیل میشود ولی در صورت گرده افشانی شدن گلها، تعداد بذرهای بیشتر و با کیفیت تری نسبت به گلهای گرده افشانی نشده تشکیل میشود.

ویدیوی گرده افشانی کاکتوس ها

 


هجده − 2 =

  • بسيار عالي و جامع بود مثل همه مقالات سايتتون با تشكر

    • خیلی ممنونم

  • سپاس

  • سلام برای گرده افشانی استروفیتوم نیاز به دو کاکتوس یا با یک کاکتوس و دو گل از همان کاکتوس میشود گرده افشانی کرد ؟

    • سلام
      بله نیاز به دو کاکتوس آستروفیتوم هست.