تولید چرم از کاکتوس

چرم کاکتوس

چرم به عنوان یکی از محصولات معامله شده در جهان، بخشی از صنعت پر رونق ۸۰ میلیارد دلاری است. اما استفاده از محصولات حیوانی و مواد شیمیایی سمی باعث میشود که چرم نه تنها برای فعالان حقوق حیوانات بلکه برای محیط زیست نیز مشکل ساز شود. به دلیل اینکه بخش عمده ای از چرم های جهان از گاو بدست می آید و گاوها آب بسیار زیادی می نوشند، چیزی در حدود بالای ۱۸۰۰ گالن در سال و اینکه پوست حیوانات پس از ذبح، باید دباغی شوند و این نیز نیاز به آب فراوانی دارد و علاوه بر این، موادی که برای دباغی کردن مورد استفاده قرار می گیرند   formaldehyde  و  chromium هستند که ماده “طبیعی” نبوده و طبق انجمن سرطان آمریکا هر دو به عنوان سرطان زای انسانی طبقه بندی می شوند. علاوه بر این امکان بازیافت آنها وجود ندارد و همین امر باعث تولید میلیون­ها تن زباله در صنعت مد است.

خوشبختانه، دو کارآفرین از مکزیک برای پیدا کردن یک جایگزین چرمی کاری کرده اند که نه تنها سازگار با محیط زیست است بلکه از نظر ظاهری نیز همانند چرم واقعی به چشم می خورد.

از آنجایی که آدریان لوپز ولارد Adrian Lopez Velarde  در صنعت چرم خودرو، و مارت کازارز Marte Cazarez که در صنعت چرم مد و لباس مشغول به کار بودند، هر دو از اثرات مخرب محیطی، چرم آگاه بودند و تصمیم گرفتند که زمان آن رسیده تا تغییراتی را در این صنعت ایجاد کنند.

 

چرم تک کاکتوس
مارت کازارز و آدریان لوپز ولارد

این دو دوست، هر دو اهل مکزیک، می گویند که مدتهاست که هدف ترک کار خود را برای انجام کار معنادارتری را دارند. آنها ملاقات هایی با هم ترتیب دادند و به بحث و گفتگو پرداختند تا جایگزینی برای چرم حیوانی پیدا کنند تا آسیب کمتری به حیوانات برسد. در واقع آنها میخواستند تا این صنعت چرم را تبدیل به وگان vegan کنند. یعنی در واقع بدون سواستفاده از حیوانات این صنعت به کار خود ادامه دهد.

لوپز ولارد دلیل نگرانی خود و کازارز از این صنعت را استفاده بیش از حد از کودهای مورد استفاده برای تهیه لباس از طریق تولید پنبه، و همچنین این واقعیت که ۸۰ درصد پسماندهای پوشاک در حال سوختن و یا داخل محل های دفن زباله هستند، اظهار داشت.

 

آیا گزینه های زیادی برای این جایگزینی وجود داشت؟

جواب لوپز ولارد برای این سوال این بود: بله چرم فاکس رو میشه مثال زد، و کازارز در ادامه میگوید، که آنها از پلاستیک ساخته شده اند و دارای مواد شیمیایی هستند که برای محیط زیست مناسب نیست.

بنابراین آنها میدانستند که پلاستیک برای این کار جواب نمی دهد و آنها تحقیقات خود را مبتنی بر استفاده گیاهان آغاز کردند و پس از ایده پردازی های فراوان جواب را پیدا کردند.  کـــــــاکـــتوس

چرم کاکتوس
چرم کاکتوس

کاکتوس ها فراوان ترین گیاهان در مکزیک هستند و در همه جا به وفور دیده می شود و علاوه بر اینکه به آب زیادی نیاز ندارد، دی اکسید کربن را نیز جذب میکنند و این برای محیط زیست بسیار خوب است. یکی از واریته های کاکتوس اپونتیا، به دلیل داشتن پوست ناهموار و ضخیم شناخته شده است و همین امر باعث می شود آن بافت کاملی برای شبیه سازی چرم حیوانات باشد و روشی را برای تبدیل کاکتوس به چرم ارائه دادند.

کاکتوس اپونتیا قبل تر برای خوراکی و انواع غذاها و همچنین برای بسیاری از داروهای طب سنتی پرورش داده می شد و امروزه در بسیاری از صنایع مثل آرایشی و چرم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا این قطع کردن کاکتوس، کشتن گیاه به حساب نمی آید؟

جواب کازارز: نه اصلا و این دقیقا همانند اصلاح کردن مو است و فقط برگ های آن قطع می شود و بعد از مدتی برگ های جدید رشد میکنند.

لوپز ولارد و کازارز بالاخره کار خود را در شرکت هایی که کار میکردند ترک کردند تا تمامی وقت و انرژی خود را برای پروژه ای که در سر داشتند، بگذارند. سرانجام آنها پس از دو سال توانستند راه حل کامل و نهایی را ارائه دهند. راه حلی عالی و کاملا امکانپذیر.

لوپز ولارد و کازارز کاکتوس خود را از ۲۷ کشاورز که این محصول را در ایالت زکاتاکاس برداشت می کنند، تهیه می کنند. برای تهیه این محصول، این شرکت فقط از برگ های بالغ گیاه استفاده می کند، روشی که لوپز ولارد می گوید کاکتوس را حفظ می کند و اجازه می دهد تا هر شش تا هشت ماه یک برداشت جدید انجام شود.

روش کار به این صورت است:

برگهای بالغ از گیاهان کاکتوس رشد یافته ارگانیک بریده می شوند،

با آب شسته می شوند،

پوره می شوند،

به مدت سه روز در آفتاب گذاشته می شوند تا خشک شوند.

 

چرم تک کاکتوس
مزرعه اپونتیا

 

چرم تک کاکتوس
برش اپونتیا

 

 

 چرم تک کاکتوس
پوره کردن اپونتیا

 

چرم تک کاکتوس
خشک کردن پوره اپونتیا

 

چرم تک کاکتوس
پودر چرم

 

چرم کاکتوس
چرم کاکتوس

 

سپس با استفاده از روشهای ایجاد شده توسط لوپز ولارد و کازارز می توان آنرا به طور طبیعی رنگ كرد،  این باعث می شود چرم وگان دارای گواهینامه ارگانیک باشد و تقریباً برای یک دهه قابل استفاده منظم باشد.

چرم تک کاکتوس
تنوع رنگ چرم کاکتوس

 

شرکت لوپز ولارد و کازارز که Desserto نام دارد، تاکنون صندلی های اتومبیل، کفش، کیف دستی و حتی پوشاک تولید کرده است. و از آنجا که از مواد ارگانیک ساخته شده است، چرم آنها قابلیت کشش دارد و همانند چرم حیوانی هیچ لکی بر روی آنها نمی ماند.

 

 

کیف پول چرم کاکتوس
کیف پول چرم کاکتوس

 

چرم تک کاکتوس
کیف چرم کاکتوس

 

 

به علاوه یکی دیگر از فوایدی که برای محیط زیست دارد، چرم کاکتوس تا حدودی تجزیه پذیر است و هیچ پلاستیکی ندارد در حالی که چرم مصنوعی  پلاستیک در آن وجود دارد.

به طور کلی می توان گفت که این یک جایگزین واقعی برای چرم حیوانات است که تأثیر منفی بر روی کره زمین نمی گذارد.

لوپز ولارد و کازارز هنگامی که در سال ۲۰۱۹ در مهمترین نمایشگاه جهان برای تولید کنندگان چرم شرکت کردند، به دلیل انعطاف پذیری، نرمی و رنگ این مواد، مورد استقبال قرار گرفت. در حال حاضر، این برند در حال مذاکره با پروژه های اصلی در صنایع مختلف است و در تلاش است تا این مواد برای مشاغل متوسط ​​و کوچک قابل دسترسی تر باشد.

گردآوری توسط بخش تحقیقاتی تک کاکتوس

کپی تنها با ذکر منبع مجاز است

1 دیدگاه برای “تولید چرم از کاکتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =