علائم پوسیدگی ریشه کاکتوس

زیر نظر داشتن گیاه بهترین روش شناسایی پوسیدگی ریشه است. در مرحله اول باید شرایط و نیاز آبی گیاه در نظر گرفته شود.
به طور مثال اگر همیشه کاکتوس شش روز یکبار آبیاری میشود و خاک در این مدت خشک میشود در فواصل آبیاری اگر شش روز از آبیاری رد شده ولی سطح خاک هنوز خیس هست یک هشدار برای جذب نکردن آب است.
این اولین نشانه بیماری است و معمولا هم قارچ زدگی است.
بعد از بروز اولین علامت (مرطوب بودن خاک با توجه به فرا رسیدن زمان آبیاری) کم کم گیاه نشانه های دیگری بروز میدهد در حملات قارچی روی بدنه گیاه لکه های سفید پیدا میشود که در بعضی از قسمتهای گیاه هم علامت زنگ زدگی پدیدار میشود در این حالت بیماری کم کم از ریشه به بدنه گل سرایت میکند در این شرایط گیاه در حال از دست دادن ریز ریشه ها میباشد به گونه ای که راحت از خاک خارج میشود ریشه ها در این حالت اغلب به صورت سیاه هستند.
اولین مرحله باید کاکتوس را از خاک در آورده و ریشه های پوسیده را از ریشه های سالم جدا کرد.
برای درمان از قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده شود به این ترتیب که حدود یک قاشق چایخوری (یک گرم) در یک ونیم لیتر آب حل کنید و ریشه کاکتوس را داخل قارچ کش بگذارید برای چند ثانیه باز اگر ریشه ی پوسیده ای دارد جدا شود.
محل ریشه ها با محلول قارچ کش کاملا شستشو داده شود.(مراقب ریشه های سالم باشید)
گل رو در جایی گذاشته شود که نور مستقیم آفتاب نداشته باشد، سه الی چهار روز در همین حالت نگهداری شود تا ریشه ها خشک شوند، بعد از این مدت داخل خاک جدید کاشته شود و به مدت تقریبا هفت روز آبیاری نشود بعد از این مدت گیاه کامل سیراب شود.
در نهایت کم کم منتقل کنید کنار بقیه گیاهان برا استفاده از نور آفتاب.

 

پوسیدگی ریشه کاکتوس

پوسیدگی ریشه کاکتوس

پوسیدگی ریشه کاکتوس

پوسیدگی ریشه کاکتوس


6 + 6 =

  • باسلام درود من کاکتوسم ریشش نابودشده خاکش درآوردم دیدم پراز مورچس بایدچیکارکنم ریشش پودرشده کشیدم راهنماییم کنین باتشکر

    • سلام
      مورچه ها به تنهایی آسیبی به کاکتوس نمیرسونن، احتمالا کاکتوس دچار پوسیدگی ریشه شده
      برای از بین بردن حشرات میتونید از حشره کش هایی مثل دیازینون استفاده کنید.