در این مقاله به بررسی عوارض ناشی از کمبود نور خورشید میپردازیم

رنگ پریدگی کاکتوس : در این حالت رنگ کاکتوس رفته رفته به زردی میگراید.

رنگ پریدگی کاکتوس

رنگ پریدگی کاکتوس

افزایش نامناسب طول کاکتوس : در این حالت رشد طولی کاکتوس به طرز محسوسی تغییر کرده ،از قطر کاکتوس کاسته شده و شکل ظاهری کاکتوس از وضعیت نرمال خارج می شود.

کوچکتر شدن خارها و تغییر رنگ آنها : در این حالت خارها بطور قابل ملاحظه ای تغییر رنگ داده بسیار ضعیف شده و اندازه آنها خیلی ریز می شود.

علفی رشد کردن و باریک شدن کاکتوس

علفی رشد کردن و باریک شدن کاکتوس

علفی و باریک رشد کردن کاکتوس

علفی و باریک رشد کردن کاکتوس

در همه این شرایط چنانچه پیشگیری صورت نگیرد رشد کاکتوس متوقف شده و در نهایت از بین می رود .
درمان : در صورتی که شرایط بالا را در کاکتوسهایتان مشاهده کردید در اولین فرصت نسبت به جابجایی موقعیت مکانی آنها به مکان مناسبی که نور کافی دارد ،اقدام نمایید. در این مرحله سعی کنید که قرار دادن کاکتوسها در معرض نور خورشید را بصورت مرحله ای انجام دهید یعنی طوری کاکتوس را در معرض تابش قرار دهید که تغییرات اندازه تابش نور کم کم در گیاه اعمال شود تا گیاه بتواند خودش را با شرایط جدید تطبیق دهد(مثلا می توانید این عمل را در طول یک هفته انجام دهید،به این ترتیب که روز اول ١ ساعت ،روز دوم ٢ ساعت ،روز سوم ٣ ساعت و تا پایان هفته ادامه داده ،گیاه را د ر معرض آفتاب بگذارید و بعد از پایان یک هفته کاکتوسها را می توانید بطور کامل در معرض آفتاب قرار دهید. البته مواظب باشید دچار سوختگی نگردند.


2 − 1 =

 • سلام
  با تشكر از مطلب مفيد و سايت زيباتون
  من دستگاهي رو معرفي ميكنم كه براي گياهان كوچك و مينياتوري بسيار عالي و كاربردي
  يك دستگاه تراريوم كه ميتونيد از سايت باميلو تهيه كنيد شبيه يك كلبه كوچكه كه خيلي زيباست

  • سلام
   خواهش میکنم.
   ممنون از توجه شما.

 • خوب بود ولی گیج شدم هر سایت یه چیز میگه????

  • با سلام
   کمبود نور خورشید برای کاکتوس یک پدیده ی واضح که در فصل رشد به صورت رنگ پریدگی، کمتر شدن خارها و باریک رشد کردن خودش رو نشون میده ولی در فصل خواب که گیاه رشد نداره این علایم ظاهر نمیشن.